تماس با ما : 11 91 50 33 - 013

دکتر محمد ساری محمدلی

بازدید: 9918

 

دکتر محمد ساری محمدلی

 

دکتر محمد ساری محمدلی - فوق تخصص چشم در رشت

 

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص قرنیه ، لیزیک و لنز


دکتر محمد ساری محمدلی - فوق تخصص چشم در رشت

 

نظام پزشکی : 86727


جراحی کاتاراکت (آب مروارید به روش فیکو)

لیزیک ، لازک و PRK و کارگذاری لنزهای داخل چشمی

پیوند قرنیه تمام ضخامت و لایه ای (DSAEK , DALK)

جراحی قرنیه و رینگ با لیزر فمتو سکند


نشانی : رشت ، چهار راه گلسار ، نرسیده به پل بوسار ، ساختمان پزشکان دانا ، طبقه 6 ، واحد 66

تلفن : 33119024-013    -      33119018-013

کانال اطلاع رسانی دکتر محمد ساری محمدلی :


https://t.me/Drmohamadli


فوق تخصص چشم در رشت 

 dr mohammad sari mohammadli opt7

دکتر محمد ساری محمدلی - فوق تخصص چشم در رشت

محمد ساری

محمد ساری

عصای سفید در دستان بینا

 چشم عزیزترین و شاید حساس ترین عضو بدن است و اولین حسی که در بدو تولد تجربه می شود - حس بینایی و دیدن این جهان بیکران و پر رنگ و لعاب است . 15 اکتبر مصادف با 23 مهر روز جهانی عصای سفید ،روز روشندلانی است که از این نعمت الهی بی بهره اند ، اما قطعا دنیای یر رنگ و بیکرانی را در درون خود ساخته اند و استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان به دوران بعد از جنگ جهانی اول بر میگردد . این روز برای اهمیت به روشندلان ، توجه بیشتر به مشکلات آنان و ایجاد محیط های مناسب برای استفاده کنندگان از عصای سفید است . علاوه بر این ، از سال 1964- که این روز تصویب شد - بهانه ای برای پاسداشت دستاوردهای افراد نابینا شد . کم بینایی و نابینایی بیماری شایعی نیست و در حد همین میزان اندک نیز بسیاری از نابینایی ها قابل پیشگیری و درمان هستند ، ولی متاسفانه به دلیل عدم آگاهی و عدم مراجعه به موقع به پزشک معالج برای درمان لازم تبعات بدتری برای فرد ، خانواده و جامعه دارد. در خصوص نابینایی و علل به وجود آمدن آن ، همچنین راه های پیشگیری و درمان آن گفت گویی با دکتر محمدلی ترتیب داده ایم که در ادامه میخوانید .

در ابتدا لطفا زنذگینامه ای از هوئد ررا بیان فرمائید ؟
من دکتر محمد ساری محمدلی هستمم - سال 86 با تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فارغ لتحصیل شدم ; چهار سال در شهر گنبد کار کردم ; در سال 90 دوره فوق تخصصی قرینه را در دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان لباقی نژاد تهران درگروه قرنیه ، تحت نظر اساتید بزرگوار قرنیه دانشگاه شهید بهشتی شروع کردم . از سال 92 که فارغ التحیل شدم - در شهر رشت مشغول به طبابت شدم.

نابینایی چیست وهم ترین علل آن کدام اند ؟
نابینایی قانونی یعنی کاهش بینایی به حدی که در بهترین چشم 0/1  یا کمتر از آن باشد ، یا میدان دید 20 درجه یا کمتراز آن باشد . خیلی از نابینایی ها قابل درمان یا پیشگیری است و بعضی ها  درمان پذیر نیستند . در دنیا علل مختلفی برای نابینایی وجود دارد . علل اصلی نابینایی عبارت اند از کاتاراکت ، گلوکوم ، دژنراستون ماکولای وابسته به سن ، کدورت های قرنیه ، رتینوپاتی دیابتی ، تراخم ومشکلات مربوط به چشم کودکان .

آیا در کشورهای مختلف علل این بیماری متفاوت است ؟
بله در یک سری کشورهایی که از نظر توسعه بهداشتی ضعیف اند ، نابینایی بیشترعلل قابل پیشگیری دارد ، مثل بیماری های عفونی (تراخم)،عیوب انکساری شدید و از همه مهم تر کاتاراکت.کاتاراکت مهم ترین علت نابینایی قابل درمان در کشورهای توسعه نیافته محسوب می شود.به علت اقدامات بهداشتی در سراسر دنیا نابینایی به علل عفونی و کاتاراکت در حال کاهش است ودرکشورهای توسعه یافته و در حال توسعه میزان دیابت و دژنراسیون ماکولا در حال افزایش است و نابینایی ناشی از آن ها هم بیشتر خواهد شد .
در مورد مسائل مختلفی که باعث ایجاد نابینایی می شود و انواع نابینایی لطفا بیشتر توضیح بفرمایید ؟
اگر درمورد نحوه نابینایی بخواهیم صحبت کنیم ، میتوانیم  به صورت آناتومیک بگوییم که هر قسمت از چشم میتواند عامل نابینای باشد . اگر بخواهیم ساده دسته بندی کنیم ، باید بگوییم نابینایی میتواند در اثر بیماری های سطح چشم اتفاق بیفتند ; در اثر بیماری هایی که مربوط به اشک است ، خشکی چشم شدید میتواند نابینایی ایجاد کند. بیماریهایی که خشکی شدید سطح چشم ایجاد میکنند  و ساختار سطح چشم را بر هم می ریزند ، مثل بیماری استیونس جانسون یا سوختگی های شدید سطح چشم (مثل سوختگی های شدید شیمیایی ، حرارتی) و تبخال چشمی . در این موارد چشم نمی تواند آن سطح مربوط و تغذیه ای را - که اشک فراهم می کند - داشته باشد ، در نتیجه فرنیه نمیتواند شفاف باشد و نمیتواند عملکرد طبیعی خودش را حفظ کند و سبب نابینایی می شوند . خود قرنیه نیر میتواند سبب نابینایی شود .
یک سری بیماری های قرنیه هستند که مادر زادی اند و یک سری هم هستند که بعدا ایجاد می شوند . در مواردی که در آینده ایجاد می شوند ، ممکن است عامل ژنتیکی دخیل باشد ، اما تظاهرش در سنین بالاتر باشد . گاهی هم ممکن است اکتسابی باشد،  به علت مسائل عفونی و بیماری های قرنیه ، که بیماری های عفونی شامل زخم های قرنیه است . این زخم ها  هم زخم های قارچی ، باکتریایی ، ویروسی (مثل تبخال چشمی) است . بیماری دیگر بیماری قوز قرنیه است -که بیماری شایعی است - در موارد شدید میتواند در دسته بندی نابینایی قرار بگیرد و تعدادی از این بیماری ها - که قرنیه را درگیر می کنند - درمان پذیرند و می توان با پیوند قرنیه آن ها را درمان کرد و یکسری هم قابل درمان نیستند ، به خصوص مواردی که از بدو تولد وجود دارد که باعث تنبلی شدید چشم می شود . در سنین نوزادی امکان جراحی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، عوارض خبیلی زیادی دارد و عمدتا باعث کاهش شدید بینایی می شود . 
بیماری های عدسی و بیماری های  اتاق قدامی چشم ، شایع ترین بیماری های عدسی کاتاراکت است و اگر درمان نشود می تواند سبب نابینایی شود . در جاهایی که امکانات مناسب برای  دسترسی به چشم پزشکی وجود ندارد، ین اتفاق می افتد . به عنوان مثال می توان به گلوکوم اشاره کرد ، گلوکوم عبارت است از صدمه به عصب بینایی که عمدتا با فشار بالای چشم همراه است و این صدمه به عصب اپتیک به آرامی میدان بینایی بیمار را محدود میکند  و در نهایت دید مرکزی را هم می گیرد . در مورد گلوکوم ذکر ایت نکته بسیار مهم است ، چون صدماتی که به عصب اپتیک وارد می شود ، معمولا بر گشت پذیر نیستند و در مراحلی که بیمار از کاهش دید ناشی از گلوکوم شکایت دارد و مراجعه می کند ، معمولا صدمات قابل توجهی به عصب بینایی وارد شده استت ، بنابراین تشخیص زود هنگام و درمان آن در مراحل ابتدایی سیر بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است و در مرحله بعدی بیماری های شبکیه است . شبکیه چون سلول های عصبی هستند ، صدماتی که به آن وارد می شود عمدتا اگر باعث مرگ سلول های شبکیه شوند ، برگشت پذیر نیستند . بیماری های شبکیه  که عموما برای نابینای شناخته می شوند ، مربوط به بیماری های مادرزادی و علل اکتسابی متعدد از جمله رتینو پاتی دیابتی و کندگی شبکیه هستند. بیماری های شبکیه که باعث نابینایی می شوند را میتوان در چند دسته نام گذاری کرد : یک سری بیماری ها ی مادرزادی شبکیه هستند ، مثلا بیماری لبر (نابینایی مادرزادی لبر)، بیماری اشتارگات ، بست و انواع رتینیت پیگمنتوزا (RP). این ها ممکن است باعث نابینای شوند . همچنین بیماری های اکتسابی که بسیار مهم اند ، به خصوص در جوامع  مدرن مثل رتینوپاتی های ناشی از دیابت . دیابت حجم بالایی از جامعه را گرفتار می کند و صدمات ناشی از دیابت روی عروق شبکیه باعث می شود هر ساله تعداد زیادی از افراد نابینا شوند . کنترل بهتر دیابت و درمان مناسب ضایعات رتینوپاتی دیابتی در زمان مناسب می تواند از ایجاد نابینایی جلوگیری کند . همچنین دوکومان (پارگی شبکیه ) اگر به موقع درمان نشود ، یا مکررا ایجاد شود می توانند سبب نابینایی شوند.
آیا نابینایی قبل پیشگیری است؟
سه چهارم تمام نابینایی ها قابل پیشگیری  یاد درمان اند. برآورد می شود 285 میلیون نفر در سطح جهان هستند که دچار مشکل شدید بینایی اند که ار این تعداد 39 میلیون نفر نابینا هستند . حدود 90 درصد ار نابینایی در سطح جهانی در مناطق ضعیف اقتصادی دیده می شود.
 

Tags: چشم پزشک رشت

امتیاز کلی این مطلب (2)

5 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید : فیس بوک  - گوگل پلاس - - توئیتر - - واتس اپ - - تلگرام - - اینستاگرام - - لینکدین -

درباره ما

erasht mini logo ما فضای مجازی رشت هستیم
درگاهی جهت دسترسی به اطلاعات شهر ، آب و هوا ، مشاغل و آگهی های نیازمندی و فروش


warning logo شرایط درج اگهی ها
مسئولیت آگهی های درج شده در این سایت بر عهده آگهی دهنده می باشد.

تماس با ما

rasht-map

دفتر مرکزی ما :

شهر باران ، منطقه شهر یاران

بین بوستان دانشجو و مفاخر

ساختمان سرو ، طبقه سوم

تماس : 01333509111

سامانه پیامک : 10007412

نمادهای اعتماد و مجوزها

logo-samandehi

Offcanvas Module

Our themes are built on a responsive framework, which gives them a friendly, adaptive layout